אי ציות של עו"ד להוראת שוטר

מפגש בין שוטר לאזרח משאיר בקרבנו ברוב המקרים תחושת אי נעימות, לחץ,מתח ואף לפעמים לחיכוך ואלימות מילולית ופיזית.
כבעל ניסיון של למעלה מ-20 שנה בהתנדבותי במשטרה, אוכל להעיד כי לאזרח תפקיד חשוב ומרכזי באופן הטיפול ובאופן סיומו של המפגש בין השוטר לאזרח, לא בהכרח כל מפגש שוטר ואזרח יסתיים בדו"ח תנועה או הזמנה לדין.
לפנינו דוגמא לאירוע מהתקופה האחרונה, בו נעצר עו"ד לבדיקה שגרתית ע"י שוטר ומתנדבת. מקרה זה הגיע לפתחו של בית המשפט לתעבורה, אשר בסופו של יום הרשיע בית המשפט את העו"ד באי ציות להוראת שוטר ואף החמיר עמו את הענישה.
מדובר בעו"ד אשר נעצר לבדיקת רישיונות שגרתית, העו"ד סירב להציג את המסמכים בפני השוטרים ואף התריס בהם: "[...] למה מי אתה שאציג בפניך את הרישיונות" ; "אני עו"ד, לא כדאי לך להתעסק איתי, אני מקליט את השיחה [...]" ,האירוע התגלגל והתפתח ולמקום הוזעקו קצין משטרה ושוטרים נוספים.
בית המשפט ציין בהחלטתו: "מהראיות שהובאו בפני עולה, כי חסד עשתה התביעה עם הנאשם שלא הגישה נגדו כתב אישום בעבירה של העלבת עובד ציבור ויש לראות העבירה בחומרה יתרה, בשים לב לכך שהנאשם הנו עו"ד, ומצופה היה כמי שאמון על החוק ומודע לחובותיו עפ"י חוק כי יציית לו ולגורמי אכיפת החוק."
לדעתי האישית אירוע מסוג זה היה וצריך להסתיים אחרת, לכל היותר בדו"ח תנועה ולא כפי שהסתיים: " אני דנה את הנאשם לתשלום קנס בסך 2,000 ₪ או 20 ימי מאסר תמורתו.
הנני פוסלת את הנאשם מלקבל או מלהחזיק רישיון נהיגה לתקופה של חודשיים.
הנני פוסלת את הנאשם מלקבל או מלהחזיק רישיון נהיגה לתקופה של 3 חודשים וזאת על תנאי למשך 3 שנים. על הנאשם לחתום התחייבות להימנע מעבירה של אי ציות לשוטר או נהיגה בזמן פסילה. סכום ההתחייבות 5,000 ₪. משך ההתחייבות שלוש שנים.יסרב לחתום ייאסר 30 יום.ההתחייבות תחתם היום"
טיפ שבועי: לא כל מפגש עם שוטר חייב להסתיים בדו"ח תנועה. לפעמים מטרת השוטר לעצם עצירתך היא אך ורק להסב את תשומת לבך לעבירת שבצעת. כבד את לובש המדים.
אין לראות במאמר זה תחליף לייעוץ משפטי, ואין האמור בו מהווה ייעוץ משפטי.