הגנת הצורך בעבירת מהירות מופרזת.

מי מאיתנו לא נתקבל בסיטואציה בה אנו נוסעים להנאתנו בכביש, מביטים על מד המהירות ומגלים לפתע כי חרגנו מהמהירות המותרת ע"פ חוק?
זה קורה לרבים וטובים מאיתנו. לרוב אנו מורידים מעט את הרגל מדוושת הגז ובכך מסתיימת "התקרית התעבורתית". אך מה קורה כאשר שוטר עוצר את רכבכם וטוען כי נסעתם במהירות מופרזת? כאן, כבר הדבר יכול להביא לפסילה ארוכה של רישיון הנהיגה.

אולם, בכל חברה מוכרים סייגים,הגנות וחריגים שהמשותף להן שעל אף שנעברה עבירה, קיים פטור מהרשעה בדין מסיבות שהחברה רואה בכך הצדקה. אחת מן ההגנות הללו נקראת הגנת הצורך.

הגנת הצורך גורסת כי אדם לא יישא באחריות פלילית למעשיו, שהיה דרוש באופן מיידי להצלת חייו,חירותו, גופו, רכושו שלו או של זולתו.
לפנינו מקרה שנהג הואשם בנהיגה מופרזת במהירות של 137 קמ"ש במקום 80 קמ"ש, (מדובר בחבר כנסת שלא אציין את שמו). הנאשם טען כי נסע מעל המותר היות והבהיל את בנו בדחיפות לבית החולים, והנסיעה במהירות המופרזת הייתה דרושה נוכח הסכנה המוחשית שנשקפה לבנו שנזקק לטיפול רפואי מיידי.

הנאשם דאג להציג בבית המשפט מסמכים רפואיים בהם מצוין כי הבן הוכנס לחדר טראומה במצב של ערפול הכרה,הקאות קשות וסחרחורות ,וזאת לאחר 8 דקות בלבד משעת ביצוע העבירה.

בית המשפט זיכה את הנאשם והוסיף: "[...] ואולם, המבקש העומד בפניי היום לא במעמד של נבחר ציבור, אלא במעמד של אב אחראי ואוהב שהתנהג כפי שכל הורה אחר היה מתנהג". "[...] דומה, כי כל הורה, יהיה תפקידו הציבורי רם המעלה אשר יהיה,לא היה נוהג אחרת, והיה מעדיף לעבור על החוק ולסכן באופן מידתי את שלום הציבור על מנת להציל את בנו מסכנה מוחשית נשקפת לחייו".
טיפ שבועי: חלילה ונקלעתם למצוקה והנכם ממהרים לבית החולים, שמרו על המסמכים הרפואיים, והיה ותזדקקו להם במידה שבוצעה עבירת תנועה.

אין לראות במאמר זה תחליף לייעוץ משפטי, ואין האמור בו מהווה ייעוץ משפטי.