מס משפרי הדיור, ניתוח השלכות כניסת התיקון החדש

בס"ד

האיתותים האחרונים מכיוון משרד האוצר אינם מבשרים טובות עבור שוק הנדל"ן ובעיקר עבור מעמד הביניים.
לפי מסתמן הפגיעה הקשה והרחבה ביותר תהיה דווקא בזוגות הצעירים.
מזה מס שנים זוג צעיר שעמל ורכש דירה שהייתה דירתו הראשונה לא שילם מס רכישה במקרה בו שווי הדירה לא עלה על סכום של 1,200,000 ₪ -1,400,000 ₪ (הסכום התעדכן כל שנה)
יתרה מזאת המחוקק הקל גם על זוגות צעירים שהצליחו לחסוך סכום נוסף של כסף על מנת לשדרג את מגוריהם ולרכוש דירה גדולה ומרווחת יותר לרוב בהתאם לגודלה של המשפחה תחת דירתם הראשונה.
וכך זוג שמכר את דירתו היחידה או לפחות התחייב למכור אותה תוך שנתיים זכאי נכון להיום לפטור ממס רכישה במידה והתמורה אינה עולה על הסכום האמור לעיל.
מרגע שתכנס התקנה החדשה לתוקף זוג המעוניין לעבור לדירה גדולה יותר, יחשוב פעמיים בטרם יעשה כן לאור העובדה שיחוייב במס רכישה החל מהשקל הראשון.
מצב זה עלול להקשות מאוד על זוגות צעירים המעוניינים לשפר את איכות חייהם.
ניתן להניח כי השאיפה של האוצר היא הטלת קשיים על רוכשי הדירות באשר הם על מנת לעצור את הביקוש הגבוה בשוק הדיור.
במקום ליזום ולנסות לטפל בהיצע הנמוך של הדירות האוצר החליט להטיל חסמים וקשיים על הציבור מתוך תקווה שהמהלך יתרום לאיזון בין ההיצע לביקוש.
רבים מעריכים כי בפועל המס החדש לא ירתיע את הזוגות הצעירים להתקדם ולרכוש דירה חלופית יקרה יותר. אלא רק יכביד עליהם וכך דווקא שר האוצר שהבטיח מעל כל במה לצמצם את הפגיעה במעמד הביניים, יוזם פגיעה חמורה כל כך מתוך בחירה במודע באופציה הקלה והזמינה יותר לביצוע.
בכל אופן נראה שכל מי ששוקל לרכוש דירה או עומד על סף חתימה, אל יתמהמה לבל יאלץ לשלם מס הרכישה שעלול להגיע אף ל 50,000 ₪ עם כניסת התקנות החדשות.

שמעון אליאס, עו"ד

לאור מורכבות חוק מיסוי מקרקעין מומלץ להתייעץ בעורך דין המומחה במס שבח ומיסוי מקרקעין
אין לראות באמור לעיל משום ייעוץ משפטי ו/או תחליף לייעוץ משפטי, ו/או חוות דעת משפטית. בכל מקרה יש להתייעץ עם עו"ד מוסמך על מנת לקבל ייעוץ המותאם לנסיבות המיוחדת ולנתוני המקרה הספציפי וכל מקרה יש לבחון לגופו. אין במסמך זה כדי ליצור יחסי עו"ד-לקוח בין הקוראים לבין הכותב או המשרד. כמו כן, אין להסתמך על ייעוץ שהתקבל באמצעות האתר לצורך קבלת החלטות כלשהן, לרבות בנושאים מקצועיים, רפואיים, משפטיים, אישיים או כספיים. אין לראות באתר ייעוץ משפטי או מקצועי אחר.
© כל הזכויות שמורות למשרד עו"ד שמעון אליאס אין להעתיק, להציג בפומבי או להשתמש בתכנים המתפרסמים באתר, ללא קבלת אישור מפורש בכתב מהמשרד.