משמורת והסדרי ראייה

הליך הגירושין ו/או סכסוך בתא המשפחתי הינו נושא כאוב ומתסכל ולכן, ככלל אצבע ראשון עלינו לעשות הפרדה מוחלטת בין הילדים לסכסוך המשפחתי ואף אסור בתכלית האיסור לעשות כל שימוש בילדים על מנת להשיג מטרה מסוימת ו/או להטותם לטובת מי מהצדדים.כך, באם "נשתמש" בילדים להשגת מטרותינו, למעשה אנו פוגעים בהם באופן משמעותי בילדים שעה שאנו בטוחים, כי השגנו "ניצחון" נוסף.

אין חולקים, כי הליך הגירושין דורש מהצדדים לקחת החלטות משמעותיות באשר לעתיד ילדיהם, והעיקרית ביניהן הינה קביעת הסדרי הראייה וההורה המשמורן.

במקרים מסוימים, בהם ההורים מגיעים להסכמות בעניין הסדרי הראייה ו/או ההורה המשמורן, יש להגיש את ההסדר לאישורו של בית המשפט, כאשר, הכלל המנחה את בית המשפט הינו טובת הילדים. באם בית המשפט סבור, כי החלטת ההורים אינה מטיבה עם הילדים, מוסמך בית המשפט שלא לאשר את ההסדר ואף לקבוע תנאים שונים מההסדר אליו הגיעו ההורים.

כמו כן, ישנם מקרים בהם ההורים לא מגיעים להבנות ו/או הסדרים בעניין הסדרי הראייה ו/או ההורה המשמורן, אז, ההחלטה בקביעה מי מבני הזוג יקבל חזקה על הילדיםתהא בידי בית המשפט.
עיקרון המנחה את בית המשפט הינו עיקרון "טובת הילד", הלכה למעשה עיקרון "טובת הילד" הינו השיקול המרכזי העומד בפני בית המשפט. משמעותו של עיקרון זה הינה שמירה על בריאותו הגופנית, הנפשית, וסיפוק צרכיו הגופניים, החומריים והנפשיים של הילד. בית המשפט אינו מכריע על טובת הילד, לפי האינטרסים של הוריו. טובת הילד היא עניין עובדתי, אשר נבדק בכל מקרה לגופם של דברים.

בנוסף, לא ניתן להתעלם מהעובדה שבמקרים רבים נקבע כי הילדים יהיו בחזקת האם, זאת בין היתר לאור "חזקת הגיל הרך"לפיה כל עוד הילד הינו מתחת לגיל שש ישנה עדיפות שהילד יהא במשמורת האם, זאת, בכפוף לכך שאין עובדות אחרות המצביעות על חוסר מסוגלות הורית. כמו כן, נהוג שלא להפריד בין אחים ולכן ברוב המקרים הילדים נגררים אחרי האח הקטן שנשאר עם האם.
יחד עם זאת, בשנים האחרונות חל שינוי מהותי בחברה הישראלית בכל הנוגע למעורבותו של האב בחיי הילד.
כיום, האבות נוטלים חלק יותר מהותי בגידולו וחינוכו של הילד יותר מבעבר עת בה כל הנטל היה על כתפי האם, ובשל כך, במקרים מסוימים ישנה אפשרות לקבוע משמורת משותפת של שני ההורים.

חשוב להדגיש, כי עצם היותו של הילד בחזקת מי מהוריו אינה שוללת למעשה ממעמדו של ההורה השני בכל הקשור לקבלת החלטות בעניין הילד אלא, ההפך הוא הנכון שני ההורים במעמד שווה בכל הנוגע לקבלת החלטות מהותיות הנוגעות בחיי הילד.

לקבלת ייעוץ אנא צרו קשר 050-2131313