על הסכם שותפות ויחסי ממון

מאת טלי ורטהיים עפרון, עו״ד גירושין ומגשרת משפחתית מוסמכת

המטרה של הסכם כזה היא להפוך את הרצון להסדיר את הנושאים הכלכליים בין בני הזוג להזדמנות למסע אחר ליחסים הזוגיים.
הכנת הסכם ממון הוא תהליך המעלה רגשות קיימים וההתבוננות פנימה לשותפות הזוגית העתידית, ומאפשרת להתייחס לנושא הממון כחלק מהשותפות ולא כעיקר.
אחת התופעות המסקרנות במבנה האנושי שלנו בכל תרבות היא הצורך באהבה, באינטימיות ובקשר זוגי. יחד עם זאת, הקשר עם בן המין השני לעתים מהווה מקור לחרדה, חשדנות ו תהייה, ורצוי לבסס את הקירבה וההנאה הזוגית המשותפת.
בעוד שנשים חונכו להתמקד בצד הרגשי ולבטא את דעתן, גברים אינם רגילים לבטא את המצוקות שלהם. עבודה משותפת על הסכם שותפות ויחסי ממון זו הזדמנות ללמוד איך לעשות זאת ביחד, איך לשמוע ואיך להשמיע, איך לתת הכרה ואמפתיה.
זוגות שערכו את הסכם יחסי ממון במתכונת של הסכם שותפות ויחסי ממון, מדווחים לי על שינוי משמעותי בהסתכלות שלהם על נושא ההסכם. בין היתר, הם מרוצים מהקירבה הרגשית שנוצרה עם שיחתם על נושאי השותפות העתידית והתפוגגות המתחים סביב נושא הממון.
בהסכם כזה נוצרת לצדדים הזדמנות להבהרת התפיסות/ השקפות העולם של כל אחד מהם, לגבי נושאים שונים, שלא הובהרו עד כה ומתאפשר חיבור חזק לרגשות החיוביים והורדת מתחים מיותרים.
כמו כן מתפתחת היכולת לשתף ולהשתתף, ההבנה של המשמעות לתת ולקבל תמיכה ואמפתיה ופיתוח כלים לזוגיות משותפת. קרי, הליך הוליסטי שכזה, המתבונן על השותפות כמכלול ולא רק על עניין הממון, יכול להעצים את הזוגיות.
האדם הוא תבנית נוף מולדתו , במובן של עיצוב חייו מהניסיונות השונים שצבר במהלכם. כל אחד מבני הזוג נכנס לזוגיות עם "נדוניה" של דפוסים, מנהגים, תפיסות עולם ודרכי התנהגות. לכל אלה נוספים הצרכים של כל אחד אחת, כל אלו ישפיעו על איכות הזוגיות. בבסיס בעיות נישואים רבים מצויים, צרכים מנוגדים. ניגודים אלו קיימים אצל כל אחד מבני הזוג. ללא תיאום או איזון בין הניגודים- ייווצרו קונפליקטים. כאן יש לכל אחד את ההזדמנות והזכות לראות גם את תפיסות העולם של בן זוגו לגבי נושאים, שחלקם טרם דובר. יש כאן אפשרות לגשר על פערים בתפיסות ובדרכים לממש אותן. יש כאן אפשרות ליצור דיאלוג לאיזון הצרכים ולהבין שדיאלוג זה הוא המוטו של חיי הזוגיות. לדוגמה- כולנו זקוקים הן לקרבה והן לריחוק, בזמנים שונים ובמינונים שונים.
אני מאמינה בגישה הרואה חיים שלמים המתנהלים סביב הסכם זה. בעבודתי זכיתי לראות זוגות רבים שבחרו בדרך של הדברות חיובית והגעה להבנות והסכמות בנושאים הקשורים לענייני זוגיות / משפחה , ויצאו עם שותפות אמיתית ויציבה..
. אין ספק שהקונספט של העלאת נושאים שונים הקשורים לחיים משותפים, ולא רק מהפן הכלכלי, מעלה את האפשרות לדון בצרכים השונים, בתפיסות השונות, לחפש את המשותף והשונה, לחשוב ביחד על האפשרויות והפתרונות ולהגיע לזוגיות המשותפת יותר מפוכחים ומגובשים כיצד לנהל אותה.

ליצירת קשר עם עו״ד טלי ורטהיים-עפרון https://wertheimt.co.il/