שלילית רישיון בשל נהיגה בשכרות

על פי החוק הישראלי, לקצין במשטרה יש את היכולת לשלול ללא אישור נוסף רישיון נהיגה של נהג הנתפס נוהג תחת השפעת אלכוהול. לפי בדיקת הינשוף הקצין מחליט האם לשלול את הרישיון לתקופה של 30 עד 90 ימים. מה יש באפשרותנו לעשות בכדי לערער על החלטתו של הקצין והאם יש דרך לצאת מהסיפור הזה?

נהיגה בשכרות היא עבירה חמורה במסגרת עברות התעבורה, היא נמצאת לצד עבירות אשר מובילות לתאונות דרכים כמו נהיגה במהירות מופרזת ואי מתן זכות קדימה. מכיוון שיש לעבירה זאת השלכות הרסניות על הנהג וסביבתו, הענישה חמורה ביותר. נהג ששותה אלכוהול ומחליט לעלות על ההגה נתפס כאשם מיידי ועליו האחריות המלאה.

הבדיקה הפופולרית ביותר לשכרות כיום היא בדיקת ה"ינשוף" אותה מבצע הנבדק על ידי נשיפה. בדיקה זאת מתקיימת במקומות אקראיים על כבשי ישראל. המסרב להיבדק עונשו כעונשו של הנמצא שיכור!

האם יש דרך לבטל "שלילת רישיון מנהלית"?

במידה ונהג נתפס נוהג בשכרות הוא עבור מיד לקצין המשטרה ושם יקבל את עונשו. העונש שהוא יקבל יסתמך על הנזקים להם הנהג גרם בשל נהיגתו בשכרות, וכלל הגורמים הסביבתיים. כאשר ברוב המקרים הפשוטים, לנהג ישללו הרישיון לתקופה של חודש.

אך יש מה לעשות במקרה הזה! ניתן לערער על החלטת הקצין בבית משפט לתעבורה. חשוב לדעת שהערעור מצד אחד יכול להקל על עונשו של הנהג ואף לגרום ביטולו, אך מאידך הוא גם יכול להחמיר עם הנהג! ולכן חשוב להתייעץ עם עורך דין שמומחה לעבירות תעבורה ונהיגה בשכרות.

ביטול פסילת הרישיון המנהלית לנהג משאית

לאחרונה התקבלה ההחלטה על ביטול פסילת הרישיון המנהלית לנהג משאית שנמצא נוהג תחת השפעת אלכוהול. רישיונו של הנהג נפסל לתקופה של 30 ימים לאחר שנמצא עם כמות אלכוהול אשר עולה על המותר בבדיקת השוטר. הנהג טען במשפט שלא שתה כמות שמשפיעה עליו ועל נהיגתו וכמו כן טען כי שלילת רישיון תגרום להפסד עבודתו כנהג משאית. מנגד המדינה טענה כי הוא נמצא נוהג בשכרות וקצין המשטרה צדק בשלילת הרישיון. החלטת בית המשפט הייתה לטובת הנהג, ובוטלה השלילה.

כאמור, כל מקרה לגופו וצריך לדעת היטב כיצד להתמודד עם רשויות החוק במקרה ונמצאת אשם בנהיגה בשכרות. לא כל ערעור מתקבל וצריך לדעת כיצד לעשות זאת באופן האופטימלי, כך שיתקבל במסדרת החוק. לצורך כך חשוב להיעזר בעורך דין שמומחה לנושאי תעבורה, מכיר את המערכת ויודע למצוא את ה"חלקים האפורים" שעליהם יש מקום לדיון ומיקוח.

כותב המאמר: עורך דין דרור שלום עו"ד פלילי ועורך דין תעבורה, המומחה ייצוג נאשמים בעבירות נהיגה בשכרות.