כיצד להתמודד עם חובות בתקופת הקורונה

כיצד להתמודד עם חובות בתקופת הקורונה

להתמודד עם החובות זה עניין לא פשוט. כל מי שעבר את החוויה הזו בחייו יודע כמה זה לא נעים להתמודד עם הנושים ובייחוד עם משרדי הגבייה שהם שוכרים. אפילו אם אותם חייבים עשו לא מעט כדי לפרוע את החובות הללו, יש תחושה באוויר שלאותם משרדי גבייה, זה לא ממש מעניין, הם פשוט רוצים כל כך את הכסף שלו ואת שכר "הטרחה" בניסיונות הגבייה שלהם.
בימים האחרונים בה מרחפת מגפה על כל יושבי תבל ובכללם עמך ישראל, יהיו שיקראו לה "מגפת החובות" העסקים שקורסים "מדביקים" את האנשים הפרטיים שעובדים אצלם ש"מדביקים" את המשפחה שלהם, והרי לכם אפקט ויראלי עם תסמינים של חוסר יכולת לשלם אפילו את הדברים הבסיסיים ביותר ביומיום.

יהיו חברות או גופים אחרים שיגלו הבנה מסויימת ולא יהיה להם נעים במיוחד להתחיל לשלוח מכתבי התראה וטלפונים מאיימים בזמן שכולם בחרדה מתמדת מה ילד יום, אבל יהיו כאלה שמבחינתם, הקורונה הוא נגיף שרק המדענים במעבדות רואים, הם מבחינתם, רואים רק את כספו של החייב, וזה מה שהכי חשוב להם.

קיימות דרכים להתמודדות עם אותם נושים ועם משרדי הגבייה המטרידנים. קודם כל: לא להילחץ ולא לחשוש! גם כשהם מתחילים להתקשר אליכם, לשלוח מכתבי איום, ואפילו לצלצל לאישה או לאמא שלכם.

איך עובדים משרדי גביית חובות לרוב?
הליך גבייה של חוב מבוצע כאשר לא שולם במועד חוב, כשעל פי כל הסימנים החייב לא הראה כל פעולה המראה שאכן ניסה לשלם אותו. הגורם שחייבים לו, מעביר את הטיפול לעורך דין שעוסק בהליכי גבייה – על מנת שישיב את הכסף שנראה על פניו אבוד לעת עתה, משרדים כאלה ידועים בחוסר החמלה שלהם ובהיעדר כל יכולת הקשבה בסיסית, הם לרוב חסרי סבלנות, לא נעימים ועם לב אטום.

אפשר לסרב להצעות של משרדי הגבייה הללו
ואז ביום בהיר אחד, מישהו מתקשר אליך יום יום, יש הם תזכורות מתי לשלוח לך מכתבים, מתי לצלצל ומתי להעלות הילוך במאמצי הגבייה. בדרך כלל השיחה הראשונה היא לא אגרסיבית, אם השיחה הזו לא מסייעת בידם להעלות בחכה את הכסף שלך, אז השיחה הבאה כבר כוללת איומים והפחדות והשיחות מתחילות להיות לאורך כל שעות היממה, מצאת החמה עד הניסיון לצאת הנשמה (של החייב).

איזה סוגים של חובות יכולים לעבור לטיפול באמצעות גבייה?
למעשה כל חוב שלא נפרע, יהיה אפשרי להעביר את הטיפול בו למשרד עורכי דין. החייב מבחינתו אמור לקבל מכתב התראה שהטיפול בעניינו עבר למשרד X ומעכשיו כל התקשורת שלו תהיה עם משרד עורכי דין X.

איך צריך להתמודד עם משרדי גביית החובות?
לאותם הגובים ישנה מטרה אחת ברורה – להשיג את כספו של החייב. כדי להשיג את המטרה הנעלה הזו הם יכולים לקדש כמעט כל אמצעי ולהתנהג בצורה מבחילה. הם ינסו לשאוב כל אגורה ולא יחסכו בעלבונות ובאמצעים מניפולטיבים זולים, אל תצפו שמישהו יתנהג אליכם בנימוס או בכבוד.

איך מתמודדים עם אותם גובים כשאני לא יכול לשלם?
קודם כל, לא לפחד ולא להילחץ, כי זה מה שהם רוצים. הם הכי אוהבים שאנשים נאיבים נופלים ברשת שלהם. לכן, לא להיכנס ללחץ ובהלה, פשוט לא לוותר על מעט הכסף שיש.

כל מי שחייב כסף לגורם כזה או אחר חייב לדעת 3 דברים חשובים:

1. לדעת מהן הזכויות שלו
לדעת מה אותם משרדי גבייה יכולים לעשות ומה הם לא יכולים לעשות על פי הדין.

2. לדעת מהן החובות שלו
החייב צריך לדעת כמה הוא חייב בצורה מדוייקת ולמי . זה חשוב מאוד כי יתכן ויהיה צורך להגיע למשא ומתן שיוביל להסדר עם אותם נושים או משרדי הגבייה שפועלים מטעמם.

3. לדעת איך לנהל דין ודברים שיוביל להסדר
גם אם לחייב נותרו בסך הכל 100 שקלים בודדים בחייו שנמצאים בתוך המגירה שמורים הרמטית, זה יעזור לו להתחיל במשא ומתן עם הגובים כשידו על העליונה. למען ההגינות, חובות צריך לשלם ורצוי להגיע להסדרה שלהם בנועם תוך הבנה הדדית.
אל תחששו גם אם תקבלו מכתבי התראה שבלונים שחתומים בידי עורכי דין, אל תתנו ללחץ להנחות אתכם לבצע פעולות אימפולסיביות, אם אתם זקוקים לעזרה גשו לעורך דין שעוסק בחובות לקבלת ייעוץ, רובם נחמדים מאוד וישמחו לעזור לכם בהתחלה ללא כל תשלום

מה מותר לאותם גובים ומה אסור?

>> מותר להם

ליצור קשר עם החייב בכל אמצעי התקשרות קיים..
להתקשר לקרובי משפחה שלו כדי לברר "מה איתו"
להגיש נגדו תביעה
לפתוח נגדו תיקים בהוצאה לפועל
לגבות ריבית.
לגבות דמי טיפול משפטי

>> אסור להם
לתת מידע שקרי או מטעה
להתחזות למישהו אחר
להציג נתונים לא מדוייקים של סכום החוב
להטריד את מנוחת החייב בימי המנוחה, החג או בשעות לא שגרתיות ללא אישור מוקדם משופט או רשם הוצאה לפועל.
לבייש את החייב בפני חבריו או משפחתו.
לבצע עיקולים והגבלות ללא אישור שופט או רשם הוצאה לפועל.
להשפילו ולהשתמש באיומי מאסר או משטרה.
כל מי שביצע כלפי החייב את מה שאסור לו צריך לתת את הדין על כך בפני ועדת האתיקה של לשכת עורכי הדין. מומלץ שהחייב יקליט את שיחותיו וישתמש בהקלטות בעת הצורך. רצוי מאוד שהחייב ישלח מכתב בדואר רשום לבעלי המשרד עם תיאור מפורט של הדרך שבה נוקטים עובדי משרדו כדי לגבות חוב, מכתב כזה יהיה עבורכם אסמכתא בכל תביעה עתידית אם יהיה צורך בהגשתה.

=== איך מנהלים משא ומתן מוצלח ===

לקבל הצעה לפשרה כתובה – אל תתנו אפילו שקל אחד מבלי שכל ההסכמות שהגעתם אליהן, הועלו על הכתב ומתארים באופן מדוייק את אופן הסדרת החוב.
לעולם לא לתת גישה לחשבון הבנק – הם עלולים למשוך יותר ממה שאתם חייבים.
הטעינו את כרטיס האשראי בדואר – ניתן לקבל כרטיס אשראי שנטען עם סכום החוב המדוייק שהוסכם עליו בפשרה, באחד הסניפים של דואר ישראל.

הכותב הוא עו"ד ליאור אבן עזרא
בעלים של משרד שעוסק בייצוג חייבים בהליכי חדלות פירעון
https://www.insolvencylawyer.co.il/